Ražots Latvijā, 2021.gada 14.maijs

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2021.gada 14.maijā 6. klases skolēni  piedalījās Latvijas Nacionālās vēstures muzeja nodarbībā “Ražots Latvijā 1918 – 1940 g”. 

Muzeja lekcija bija organizēta tiešsaistē platformā MS Teams. Gids radīja skolēniem slaidus ar fotogrāfijām un bildēm, stāstot un komentējot katru. Tika iegūtas jaunas zināšanas par 1918 – 1940 g. Latvijas tautsaimniecības nozaru – pārtikas un vieglās rūpniecības, ķīmiskās, elektrotehniskās rūpniecības, mašīnbūves un radiotehnikas attīstību, produkcijas eksportu.

Skolēni uzzināja, ka Latvijā ražoja porcelānu, stiklu, konservus, gumijas apavus, kuģus, velosipēdus (Latvijā ražoto velosipēdu uzdāvināja Francijas prezidenta sievai, par ko viņa bija ļoti priecīga!), lauksaimniecības mašīnas, radio, kino projektorus, sporta lidmašīnas, telefonus utt. Bija atklājums, ka VEF bija ražots pirmais neliels fotoaparāts Minox, kuru varēja nolikt somā vai kabatā. Skolēniem bija iespēja apskatīt fotoattēlus ar Latvijā ražoto produkciju, piemēram, 1938.gadā ražoto sporta lidmašīnu, VEF ražoto produkciju (putekļsūcēju, radio, telefonu), 20.gs.20 – 30 gadu ražoto velosipēdu, kosmētiku NIVEA utt. Skolēni bija pārsteigti, ka Latvijā ražoja vairāk nekā 50 šokolādes  veidu.

Skolēni uzzināja, ka 1938.gadā Latvijā bija 3977 uzņēmumu ar strādnieku kopskaitu –  98 497 cilvēki.   

Skolēni bija ieinteresēti, uzmanīgi klausīja gida stāstījumu un skatījās  izmantotu plašu fotogrāfiju, plakātu u.c. vēstures avotu klāstu.

Skolēnu atsauksmes – “Es uzzināju daudz jaunas informācijas. Man ļoti patika klausīties par rūpnīcu VEF, kurā ražoja pirmo tehniku, piemēram radio” (Solomons Š.). “Man ļoti patika. Gide stāstīja interesanti” (Roberts R.). “Man bija interesanti uzzināt, ko izgatavoja Latvijā līdz 1940.gadam”(Darja S.). “Man patika nodarbība. Es uzzināju daudz jaunas interesantas informācijas par Latviju”(Jegors B.). “Tiešsaiste mums ļoti interesanti pastāstīja par Latvijas ražošanu 20.gadsimtā”(Vladislavs M.). “Man ļoti patika nodarbība. Bija interesanti, es uzzināju daudz ko jauno, par ko pat nezināju. Būtu ļoti jauki organizēt vēl tādas nodarbības- ekskursijas”(Polina B.). “Šodienas tiešsaistes ekskursijā mēs uzzinājām informāciju par to, ko ražoja  Latvijas fabrikās un rūpnīcās 20.gs.Informācija ir ļoti vērtīga un palīdzēs katram no mums Latvijas vēstures stundās ”(Alika I.).

6.klases audzinātāja: J.Borhova